Nachtvlindernacht – 18 juli 2026

Wat een leuke ervaring was dat! Er gaat een wereld voor je open als in het donker op zoek gaat naar vlinders. En wie anders dan Huib van Iwaarden kan daar heel boeiend over vertellen.

Iedere zomer organiseert de Vlinderstichting de Nationale Nachtvlindernacht. Soms wat vroeger in het seizoen, soms wat later en deze keer midden juli. Zo zijn er ieder jaar weer andere soorten te zien.

Huib zorgt al jaren dat ook onze regio mee doet, en hoe! Samen met zijn Vlaamse vlinder-expert collega Koen deBouck waren er meer dan 10 verschillende soorten lichtvallen opgezet. De wilde tuin van Tineke van ’t Westeinde is daarvoor de ideale plek. Nachtvlinders houden namelijk meer van veel groen, bomen en struiken en niet zo zeer van bloeiende bloemen zoals de meeste dagvlinders. Wist je trouwens dat er ook dag-actieve nachtvlinders bestaan? Je kent vast wel de kolibrievlinder; deze nachtvlinder is inderdaad vaak overdag te zien. Ook de mooie Sint-Jansvlinder is er zo een.

Er blijken ook veel meer nachtvlinders te zijn dan dagvlinders; in het totaal zijn er in Nederland zijn 2400 vlindersoorten. Slechts ca. 60 daarvan zijn dagvlinders en de rest zijn dus nachtvlinders! Daarvan behoren er 865 tot de macrosoorten terwijl er dus bijna 1500 micro-nachtvlinders zijn. Die zijn soms maar een paar millimeter groot en ontsnappen dus vaak aan onze aandacht. Met witte lakens, speciale lampen en kasten en stroop op enkele bomen, kregen wij er op 18 juli toch veel te zien. In het totaal werden er die nacht in de Bressiaanse tuin zelfs meer dan 150 soorten waargenomen. Alle gevangen vlinders worden overigens na determinatie in de vroege ochtend weer vrijgelaten.

Iets na achten hadden zich zo’n 15 belangstellenden verzameld die luisterden naar de verhalen en feiten die Huib uit zijn mouw schudde.

Terwijl het nog licht was, liet hij onze de verschillende opstellingen zien om te vertellen hoe deze werken. De eerste nachtvlinders lieten zich zien toen het begon te schemeren. Maar toen het donker werd, begon de pret pas echt. Wie wilde mocht een exemplaar voorzichtig van het laken in een doorzichtig doosje vangen, zodat Huib of Koen kon vertellen welke vlinder het was. En dat wisten beide heren (vrijwel) feilloos. Ongelooflijk hoeveel soorten beiden kunnen herkennen.

Erg leuk en leerzaam blijken ook de namen van de nachtvlinders te zijn. Soms vernoemd naar hun uiterlijk soms naar hun gewoonte. Wist je bijvoorbeeld dat het rode weeskind zo werd genoemd om zijn rode kleur met zwarte rand deed denken aan de manteltjes die weeskinderen vroeger droegen? Op de website van de Vlinderstichting vind je nog meer bijzondere voorbeelden.

Uiteindelijk zijn we veul langer gebleven dan we van plan waren, want er was zoveel te zien en hoe later, hoe interessanter het werd.

Je moet er dus wat langer voor op blijven, maar ik kan het je zeker aanraden om volgend jaar te komen kijken!

Karien van Veggel

Ook lid worden?

Wij zijn verheugd om u te mogen ontmoeten als lid van NBV-’t Duumpje. Wij hebben twee soorten lidmaatschappen; jeugdleden tot 16 jaar en gewoon lidmaatschap.